P-Kouzis-Honda-CRF450R

Πολλή λάσπη δημιούργησαν οι βροχές του Μαρτίου, αλλά ο Παναγιώτης Κουζής με το Honda CRF 450R κέρδισε και τα δύο σκέλη του πρώτου γύρου.

Το Ελληνικό Πρωτάθλημα Μotocross ξεκίνησε την Κυριακή 8 Μαρτίου με τον πρώτο γύρο στη Χαλκίδα. Στην ΜΧ1 πρώτος και στα δύο σκέλη τερμάτισε ο Πρωταθλητής, Παναγιώτης Κουζής με το Honda CRF450R του 2015. Στην ΜΧ 2 ο Παναγιώτης Παπίλας που υποστηρίζεται και αυτός, όπως και ο Κουζής από την Ηonda Σαρακάκης, πήρε μια πρώτη και μια τρίτη θέση. Και οι δύο αναβάτες είναι μετά τον πρώτο αγώνα στην κορυφή της βαθμολογίας. Διαβάστε περισσότερα στο επίσημο δελτίο τύπου της Hondaμε δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

«Στην κορυφή της βαθμολογίας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross ο Π. Κουζής με Honda CRF450R και ο Π. Παπίλας με Honda CRF250R μετά τον πρώτο αγώνα στη Χαλκίδα

Απόλυτη ήταν η επικράτηση του Παναγιώτη Κουζή στον 1ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross που πραγματοποιήθηκε στη Χαλκίδα την Κυριακή 8 Μαρτίου 2015. Ο 13 φορές πρωταθλητής οδηγώντας Honda CRF450R, μία συμμετοχή της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε., δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στους υπόλοιπους αναβάτες της μεγάλης κατηγορίας ΜΧ1, τερματίζοντας στην πρώτη θέση και στα 2 σκέλη του αγώνα.

Με τη διπλή του νίκη στον αγώνα της Χαλκίδας ο Παναγιώτης Κουζής βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας ΜΧ1 με 50 βαθμούς.

P-Kouzis-Honda-CRF450R-2

Μετά τον τερματισμό ο Παναγιώτης Κουζής δήλωσε: «είμαι πολύ χαρούμενος εφόσον ξεκινήσαμε με το δεξί τη νέα αγωνιστική σεζόν, μετά τη διπλή νίκη στη Χαλκίδα. Ήταν η πρώτη μου εμφάνιση στο πρωτάθλημα με τη νέα Honda CRF450R ΜΥ’15. Η νέα CRF450R έχει δύναμη σε όλο το εύρος στροφών λειτουργίας της, εξαιρετικές αναρτήσεις και πολύ καλό πλαίσιο. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα δύσκολος εξαιτίας της πίστας δεδομένου ότι είχε βρέξει την προηγούμενη ημέρα και είχε έντονο ανταγωνισμό. Τώρα ξεκινούμε την προετοιμασία μας για τον 2ο αγώνα του πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί στην πίστα των Σερρών στις 21-22 Μαρτίου 2015.»

P-Papilas-Honda-CRF250R

Ο Παναγιώτης Παπίλας στην ΜΧ2 κέρδισε μια πρώτη και μια τρίτη θέση και είναι πρώτος στη βαθμολογία της κατηγορίας.

Στην κατηγορίας ΜΧ2 ο Παναγιώτης Παπίλας, συμμετοχή και αυτός της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε., οδηγώντας μία Honda CRF250R τερμάτισε στη 1η και 3η θέση στα 2 σκέλη του αγώνα αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να ανέβει στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης του βαθμολογικού πίνακα της ΜΧ2 κατηγορίας συγκεντρώνοντας 45 βαθμούς. Ο Παναγιώτης Παπίλας μετά την πολύ καλή εμφάνιση του στον αγώνα έβαλε και αυτός υποψηφιότητα για τον τίτλο της κατηγορίας ΜΧ2 του φετινού πρωταθλήματος.

Η βαθμολογία των αθλητών μετά τον 1ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 2015 στη Χαλκίδα είναι: