MotoGP Le Mans 2018 – Τρίτη νίκη στη σειρά του Marquez

Αλλη μία νίκη πήρε ο Marc Marquez στο γαλλικό GP. Δεύτερος τερμάτισε ο Danilo Petrucci με το Pramac Ducati (#9).

Πρώτος στην εκκίνηση στον αγώνα MotoGP στο Le Mans ήταν ο Jorge Lorenzo (Ducati) περνώντας τον Johann Zarco (Tech3) που είχε την pole position. O Marc Marquez (Honda) πέρασε τον Zarco αλλά μόνο για λίγο. Λίγο πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος ο Andrea Iannone (Suzuki) έπεσε και εγκατέλειψε και δεν είχε ευκαιρία να φέρει τρίτο καλό αποτέλεσμα στη σειρά. Ο Marquez έχασε μερικές θέσεις και στην τρίτη θέση ανέβηκε ο άλλος αναβάτης της Ducati, ο Andrea Dovizioso, ο οποίος δεν άργησε να περάσει δεύτερος. Σύντομα στην τρίτη θέση είχε ανέβει και πάλι ο Marquez, ενώ πίσω του ήταν ο Danillo Petrucci με το δορυφορικό Ducati, μπροστά από τους Valentino Rossi (Yamaha) και Jack Miller, ενώ ακόμη πιο πίσω ήταν ο Dani Pedrosa (Honda).

Στον 5ο γύρο ο Dovizioso πέρασε τον Lorenzo όμως ελάχιστα αργότερα έπεσε στην 6η στροφή. Ο Lorenzo πέρασε πάλι μπροστά. Οι Zarco και Marquez έδωσαν μάχες επί μερικούς γύρους, τελικά όμως στον 8ο γύρο ο Zarco έχασε το μπροστινό στην 4η στροφή, απογοητεύοντας τους χιλιάδες συμπατριώτες του. Ο Marquez, παρά το ότι έπεφταν οι αναβάτες εμπρός του, έμεινε συγκεντρωμένος και κατάφερε να περάσει τον Lorenzo στον 10ο γύρο και το ίδιο έκανε και ο Petrucci. Στον 13ο γύρο τον Lorenzo πέρασε και ο Rossi που ήταν ένα δευτερόλεπτο πίσω από τη μάχη για την τρίτη θέση, όμως είχε καλό ρυθμό και έκανε ταχύτερους γύρους. Ο Rossi βοηθήθηκε κι από το γεγονός ότι ο Marquez πάλευε με την πρόσφυση του Honda κάνοντας το γνωστό του τρικ ακουμπώντας τους αγκώνες στην πίστα. Παρόλα αυτά κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά του από τον Petrucci στο ένα δευτερόλεπτο και λίγο πριν το τέλος του αγώνα στα δύο, καθώς τα μαλακά ελαστικά του Petrucci είχαν αρχίσει να τελειώνουν πλέον. Ετσι λοιπόν ο Marquez τερμάτισε θριαμβευτικά πρώτος, με τον Petrucci δεύτερο και τον Rossi αναπάντεχα τρίτο, ενώ ο Miller κατέλαβε την 4η θέση, ολοκληρώνοντας την ευτυχία για την Pramac. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Pedrosa, ενώ ο Lorenzo, αφού ήταν επικεφαλής για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αναγκάστηκε να περιοριστεί στην 6η θέση. Ο Vinales τερμάτισε 7ος αλλά 13 ολόκληρα λεπτά μετά τον Lorenzo. Άλλα δύο δευτερόλεπτα πιο τερμάτισε ο Cal Crutchlow (LCR Honda) που παιδεύτηκε πολύ από τις συνέπειες της πτώσης του στα δοκιμαστικά, αλλά ωστόσο ήταν ταχύτερος από τον Aleix Espargaro στο τέλος. Ο Alex Rins με το Suzuki τερμάτισε μόλις 10ος, ένα αποτέλεσμα που μάλλον απογοήτευσε τους σουζουκαίους μετά τα καλά αποτελέσματα στους προηγούμενους αγώνες.

Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Valentino Rossi, επιστρέφοντας στο βάθρο. Βοήθησε ότι έπεσε αρκετός κόσμος μπροστά του.

Ο Marc Marquez τώρα με την 38η νίκη έχει πλασαριστεί μαζί με τον Casey Stoner ως πέμπτος πιο επιτυχημένος αναβάτης στη μεγάλη κατηγορία. Είναι πρώτος στη βαθμολογία με διαφορά 36 βαθμών από τον δεύτερο (!) Vinales. Ο Zarco έχασε μία θέση και είναι τρίτος ενώ ο Rossi είναι στην 4η θέση, 39 βαθμούς πίσω από τον Marquez.

Copyright© ΔημήτρηςΜπαζίνας– 2018

Copyright© MrBike – 2018

MotoGP

Κατάταξη MotoGP Le Mans 2018 Θέση   Αναβάτης Ομάδα Μοτοσικλέτα Διαφορά 1 93 Marc MARQUEZ Repsol Honda Team HONDA   2 9 Danilo PETRUCCI Alma Pramac Racing DUCATI 2.310 3 46 Valentino ROSSI Movistar Yamaha MotoGP YAMAHA 5.350 4 43 Jack MILLER Alma Pramac Racing DUCATI 6.314 5 26 Dani PEDROSA Repsol Honda Team HONDA 7.419 6 99 Jorge LORENZO Ducati Team DUCATI 10.355 7 25 Maverick VIÑALES Movistar Yamaha MotoGP YAMAHA 23.758 8 35 Cal CRUTCHLOW LCR Honda CASTROL HONDA 25.795 9 41 Aleix ESPARGARO Aprilia Racing Team Gresini APRILIA 26.206 10 42 Alex RINS Team SUZUKI ECSTAR SUZUKI 27.937 11 44 Pol ESPARGARO Red Bull KTM Factory Racing KTM 32.304 12 55 Hafizh SYAHRIN Monster Yamaha Tech 3 YAMAHA 34.962 13 21 Franco MORBIDELLI EG 0,0 Marc VDS HONDA 37.881 14 38 Bradley SMITH Red Bull KTM Factory Racing KTM 38.299 15 30 Takaaki NAKAGAMI LCR Honda IDEMITSU HONDA 41.986 16 12 Thomas LUTHI EG 0,0 Marc VDS HONDA 45.260 17 17 Karel ABRAHAM Angel Nieto Team DUCATI 56.872 18 10 Xavier SIMEON Reale Avintia Racing DUCATI 1’12.117 Δεν τερμάτισαν   45 Scott REDDING Ducati Team Aprilia Racing Team Gresini 17 γύροι   53 Tito RABAT Ducati Team Reale Avintia Racing 17 γύροι   5 Johann ZARCO Repsol Honda Team Monster Yamaha Tech 3 19 γύροι   4 Andrea DOVIZIOSO LCR Honda CASTROL Ducati Team 23 γύροι   19 Alvaro BAUTISTA EG 0,0 Marc VDS Angel Nieto Team 26 γύροι   28 Andrea IANNONE Team SUZUKI ECSTAR SUZUKI Δεν ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο Βαθμολογία αναβατών Θέση   Αναβάτης Βαθμοί     1   MARQUEZ Marc 95     2   VIÑALES Maverick 59     3   ZARCO Johann 58     4   ROSSI Valentino 56     5   PETRUCCI Danilo 54     6   MILLER Jack 49     7   IANNONE Andrea 47     8   CRUTCHLOW Cal 46     9   DOVIZIOSO Andrea 46     10   PEDROSA Dani 29     11   RABAT Tito 24     12   RINS Alex 22     13   ESPARGARO Pol 18     14   LORENZO Jorge 16     15   MORBIDELLI Franco 16     16   ESPARGARO Aleix 13     17   SYAHRIN Hafizh 13     18   BAUTISTA Alvaro 12     19   NAKAGAMI Takaaki 10     20   KALLIO Mika 6     21   REDDING Scott 5     22   SMITH Bradley 5     23   ABRAHAM Karel 1     24   LUTHI Thomas 0     25   SIMEON Xavier 0     Βαθμολογία κατασκευαστών Θέση   Κατασκευαστής Βαθμοί     1   HONDA 120     2   YAMAHA 92     3   DUCATI 82     4   SUZUKI 61     5   KTM 19     6   APRILIA 18     Βαθμολογία ομάδων Θέση   Ομάδα Βαθμοί     1   REPSOL HONDA TEAM 124     2   MOVISTAR YAMAHA MOTOGP 115     3   ALMA PRAMAC RACING 103     4   MONSTER YAMAHA TECH 3 71     5   TEAM SUZUKI ECSTAR 69     6   DUCATI TEAM 62     7   LCR HONDA 56     8   REALE AVINTIA RACING 24     9   RED BULL KTM FACTORY RA 23     10   APRILIA RACING TEAM GRESI 18     11   EG 0,0 MARC VDS 16     12   ANGEL NIETO TEAM 13